Zalety panelowego stropu VECTOR
Strop VECTOR to strop panelowy gęstożebrowy zbudowany z prefabrykatów i betonu. Przy budowie stropów VECTOR łączy się technologie różnych systemów przy jednoczesnym wyeliminowani ich mankamentów. Podstawę stropu stanowi cienka prefabrykowana płyta żelbetowa. Na jej górnej powierzchni znajduje się nadbeton, w którym układa się zbrojenie w postaci zatopionej osiowo na całej długości stalowej kratownicy oraz siatki.
Do zalet stropu VECTOR należą:
- Łatwy i szybki montaż
- Niski koszt budowy
- Doskonała dźwiękoszczelność
- Brak klawiszowania
- Możliwość ukrycia instalacji w stropie
- Równa powierzchnia dolna
- Niewielka ilość zbrojenia górnego
Strop VECTOR montuje się przy użyciu podnośnika HDS, a funkcję szalunków traconych pełnia prefabrykaty, co znacznie ułatwia i przyspiesza prace. Stropy VECTOR nie są podatne na pękanie, a izolacja akustyczna wynosi 53 dB. Strop może mieć różne grubości, w zależności od tego, czy zostanie zamontowana wkładka styropianowa.
Montaż stropu VECTOR krok po kroku
Prace montażowe rozpoczynają się od ustawienia podpór montażowych i stempli, które muszą zostać wypoziomowane. Następny krok to instalacja płyt z użyciem dźwigu HDS. Panele muszą być idealnie dopasowane, a w miejscu styku nie może wystąpić uskok. Różnice wysokości niweluje się poprzez regulację wysokości podpór.
Po zamontowaniu płyt przygotowuje się szalunki przy otworach i rozkłada się zbrojenie. Na tym etapie pomiędzy kratownicami można rozciągnąć elementy instalacji. Następny krok to betonowanie – należy stosować beton o klasie nie niższej niż C20/25. Beton wylewa się w sposób ciągły z uwzględnieniem wieńców stropowych. Przed rozdeskowaniem stropu konieczna jest przerwa technologiczna a o czasie dojrzewania betonu i możliwości rozformowania decyduje kierownik budowy na podstawie dokumentacji projektowej.